Profil UAM w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej
Nowa ABC
Z przyjemnością informuję, że w dniu 7 grudnia 2023 została uruchomiona po 13 latach od premiery portalu, Nowa Akademicka Biblioteka Cyfrowa Bardzo proszę o zapoznanie się z Regulaminem Nowej ABC
Uwaga o profilu UAM w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej aktualne informacje na stronie bwon.amu.edu.pl/wsparcie dla studentow z niepelnosprawnoscia wzroku/
ABC
Akademicka Biblioteka Cyfrowa - to biblioteka cyfrowa dla studentów z niepełnosprawnością wzroku - platforma wymiany informacji o zaadaptowanych materiałach - Internetowe centrum materiałów dydaktycznych.
Poprzez ABC swoje materiały udostepniają następujące uczelnie, które podpisały Umowę partnerską:- Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
- Akademia Pomorska w Słupsku
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
- Collegium Civitas w Warszawie
- Uczelnia Łazarskiego
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
- Uniwersytet SWPS
- Uniwersytet UMCS w Lublinie
- Uniwersytet Warmińsko - MazurskI
- Uniwersytet Warszawski
Każda z uczelni udostępnia swoje zasoby dla niepełnosprawnych wzrokowo studentów poprzez własne serwery, a w ABC widoczne są one w profilu danej uczelni. Dla użytkownika - czytelnika wszystkie te zasoby widoczne są w jednym katalogu. Przeglądać może go każdy, lecz pobierać książki i czasopisma jedynie zarejestrowany czytelnik. Czytelnik rejestruje się w ABC samodzielnie wypełniając formularz rejestracyjny i akceptując regulamin Biblioteki. Aktywowanie konta czytelnika i tym samym nadanie mu pełnych praw do pobierania zbiorów dokonuje administrator profilu, jeśli czytelnik jest studentem jednej z wymienionych uczelni, lub BON UW dla osób niewidomych i słabowidzących nie będących studentami, po przedstawieniu dokumentów stwierdzających niepełnosprawność wzroku.
Prawo
Podstawę prawną funkcjonowania Akademickiej Biblioteki Cyfrowej daje przepis art. 331 Prawo Autorskie "Korzystanie z utworów dla dobra osób niepełnosprawnych", zgodnie z którym:
"Art. 331 Wolno korzystać z już rozpowszechnionych utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia, nie ma zarobkowego charakteru i jest podejmowane w rozmiarze wynikającym z natury upośledzenia".
Wszelkie wyjaśnienia i interpretacje tego przepisu można przeczytać w publikacji: "Studenci niewidomi i słabowidzący - poradnik dla wyższych uczelni. Prawo autorskie dozwolony użytek utworów", Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Kraków 2007.
Rejestracja
Studenci UAM proszeni są o dokonywanie rejestracji w systemie podając swój uczelniany adres poczty elektronicznej w formacie:
nazwa_uzytkownika@st.amu.edu.pl
W celu uzyskanie informacji o loginie do systemu poczty studenckiej nazwa_uzytkownika oraz haśle do konta pocztowego proszę skontaktować się z odpowiednim dziekanatem. Inne wpisy nie będą akceptowane przez administratora profilu!
Osoby odpowiedzialne za profil UAM w ABC to:
- Henryk
Lubawy - administrator profilu
Zadania - rozwiązywanie wszelkich problemów powstających przy eksploatacji profilu przez czytelników i bibliotekarzy, zarządzanie kontami bibliotekarzy i czytelników poprzez dodawanie, szukanie, modyfikowanie, blokowanie i usuwanie kont. Modyfikowanie parametrów zarządzanego profilu. Ponadto pełne uprawnienia bibliotekarza. - Bartosz
Zakrzewski - starszy bibliotekarz
Zadania może opisywać nowe pozycje, dodawać do katalogu pozycje opisane przez członków grupy "Bibliotekarze młodsi", oraz modyfikować i usuwać pozycje z katalogu, a także te, które nie zostały jeszcze do niego dodane. Ponadto pełne uprawnienia czytelnika, czyli możliwość przeglądania katalogu i pobieranie zasobów biblioteki.
System zarządzania biblioteką, czyli system Bazy Akademickiej Biblioteki Cyfrowej, znajduje sie na serwerze Uniwersytetu Warszawskiego. Powstał z incjatywy, jest zarządzany i administrowany przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Biblioteka jest dostępna pod adresem:
System powstał w projekcie "Edukacja, niepełnosprawność, informacja, technologia - likwidowanie barier w dostępie osób niepełnosprawnych do edukacji" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
O ABC
Więcej w artykułach:
- Akademicka Biblioteka Cyfrowa od kuchni, kwartalnik Tyfloświat nr 4(17)2012. Patrz portal Tyfloświat.pl
- Akademicka Biblioteka Cyfrowa nową jakością
w dostępie do literatury fachowej dla studentów z dysfunkcją
narządu wzroku
[ w ] Student z niepełnosprawnością w szkole wyższej
Beata Tylewska-Nowak, Władysław Dykcik (red.)
Wydawnictwo Naukowe UAM 2013,
ISBN: 978-83-232-2513-3
str.137 - 144 - Biblioteczne zasoby cyfrowe jako niezbędny element współczesnego środowiska edukacyjnego studentów z niepełnosprawnością wzroku,
Czytaj artykuł na stronie czasopisma
E-mentor nr 3 (60) / 2015
- Zapraszam na prelekcję "Akademicka Biblioteka Cyfrowa - biblioteka bez barier" w ramach Open Access Week w dniu 24 października 2017, Biblioteka Uniwersytecka ul. Ratajczaka, sala 82 o godzinie 10-tej. Tegoroczna edycja pod hasłem "Otwórz się, aby..." przypada na 23-29.10. Hasło Otwórz się, można rozwinąć np. w ten sposób: „Otwórz swoje zasoby, aby zwiększyć widoczność w sieci"; „Otwórz swoje zasoby, aby dać innym szansę na dostęp do nich"