Dzień Dostępności Cyfrowej

mgr Henryk Lubawy

specjalista ds. sprzętu i oprogramowania wspomagającego dla osób niepełnosprawnych z uszkodzeniem narządu wzroku, administrator profilu UAM w Akademickiej bibliotece Cyfrowej Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Kontakt

Collegium Heliodori Święcicki
ul. Grunwaldzka 6 pokój 114
telefon: 61 829-20-45
mail: henryk.lubawy[at]amu.edu.pl

GAAD 2024

Logo Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności

Co roku, w trzeci czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności - ang. Global Accessibility Awareness Day - w skrócie GAAD. W tym roku GAAD odbędzie się po raz trzynasty w czwartek 16 maja 2024 r.

Coraz bardziej WSZYSTKO, co nas otacza staje się cyfrowe, ale czy w ten sposób staje się bardziej dostępne dla WSZYSTKICH? Czym jest dostępność cyfrowa? Czy to tylko pretekst do celebrowania kolejnego „światowego dnia”, czy raczej wymóg cywilizacyjny.? A może to jedynie moda? A być może to nawet wymóg obowiązującego prawa?

Celem GAAD jest uświadomienie projektantom stron www i aplikacji mobilnych, że osoby z niepełnosprawnościami są również klientami, których potrzeby trzeba, a nawet warto uwzględnić, oraz pokazać ogółowi użytkowników cyfrowego świata, na jakie problemy z dostępnością i korzystaniem z Internetu one napotykają.

Więcej o GAAD 2024 na stronie BWON

GAAD 2023

W ramach obchodów Dnia Świadomości Wiedzy o Dostępności odbyło się w czwartek 18 maja 2023 piąte, "urodzinowe" po roku działalności spotkanie Poznań a11y Meetup.

W dniu 19 maja z okazji święta dostępności GAAD2023 odbył się cykl webinarów „GAAD w Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju”. Pełen zapis nagraniw webinarów jest dostepny na portalu YouTube, program wydarznia był następujący:

   1. Planer- narzędzie do przygotowania planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności.
   2. Narzędzia związane z deklaracją dostępności: generator, walidator i monitor.
   3. Proces badania dostępności strony internetowej w oparciu o metodykę zaproponowaną przez W3C.
   4. Narzędzia wspomagające badanie dostępności stron internetowych (m.in. rozszerzenia, skryptozakładki).
   5. Jak przeprowadzić audyt architektoniczny, na co zwrócić uwagę, jak to ująć w słowa?

Na horyzoncie

Przykłady

  Kilka słów o dostępności cyfrowej na przykładach:
 • Zła strona
 • Dobra strona
 • Elementarz dostępności. Demo PrzediPo Ucz się na cudzych błędach. Zobacz tę samą stronę w wersji niedostępnej i dostępnej. Zobacz typowe błędy dostępności, ich opisy i praktyczne rozwiązania. Zapraszamy do skorzystania z polskiej wersji witryny demonstracyjnej stworzonej przez W3C dla celów edukacyjnych.

Przykłady zostały zaczerpniete z Raportu dostępności oraz z LepszyWeb.pl

Prawo

podstawą prawną dostepności cyfrowej jest::

Poradniki

wzbogacające wiedzę o dostępności:

Wstecz Wsparcie